SPDD vznikla v roku 2010 a organizačne sa začlenila ako sekcia špecialistov pod Slovenskú asociáciu veterinárnych lekárov malých zvierat (SAVLMZ). SPDD združuje 15 certifikovaných posudzovateľov DBK, DLK a LP (luxácia pately).

Odbornú prípravu pre absolvovanie špecializačnej skúšky organizačne zabezpečila a odborne garantovala Komora veterinárnych lekárov SR (KVL SR). Príprava spočívala v sérií prednášok a praktických tréningov v priebehu jedného roka. Tento vzdelávací proces bol ukončený skúškou technickej kvality zhotovovania röntgenogramov a následne záverečnou komisionálnou skúškou, pozostávajúcou z písomnej a ústnej časti.

Skúšobná komisia bola v zložení štyroch uznávaných osobností na poli posudzovania DBK a DLK v európskom kontexte – Bernd Tellhelm DVM,DECVDI (Nemecko), Prof. Henri van Bree DVM, PhD, DECVDI, DECVS (Belgicko), MVDr. Marta Pekárková DECVDI (Švajčiarsko), MVDr. Jan Beránek (Veľká Británia).

Skúšobný poriadok bol identický s nemeckým modelom skúšky prestížnej GRSK (Spoločnosť pre röntgenologickú diagnostiku geneticky ovplyvnených ochorení skeletu malých zvierat):

  1. skúška technickej kvality zhotovovania rӧntgenogramov (zaslanie  vlastných rӧntgenogramov 11x DBK a 10x DLK s vypracovaným posúdením členom skúšobnej komisie)
  2. písomný test (fyziológia a patofyzológia funkcie bedrového a lakťového kĺbu, patogenéza DBK a DLK a teória posudzovania)
  3. komisionálna praktická ústna skúška (praktické posúdenie série neznámych röntgenogramov, odôvodnenie interpretácie nálezov)

Z pôvodných 164 uchádzačov bolo k ústnej skúške pripustených 83, úspešne skúšku absolvovalo 15.

SPDD organizuje každý rok skúšku pre nových záujemcov o posudzovanie.

Členovia SPDD sú praktickí veterinárni lekári z väčšiny veľkých veterinárnych kliník na Slovensku a špecializujú sa okrem skríningového posudzovania dysplázií aj na radiologickú a ortopedickú diagnostiku a ortopedickú chirurgiu.

SPDD posudzuje v 5-tich trojčlenných komisiách, ktoré zasadajú v týždňových intervaloch. Röntgenogramy posielajú röntgenológovia predsedovi SPDD a ten ich prideľuje na posúdenie komisii, ktorá zasadá v ten týždeň. Výsledok posúdenia zasiela predseda komisie majiteľovi a predsedovi klubu na dvojjazyčnom tlačive podľa vzoru FCI (medzinárodná kynologická federácia) a IEWG (medzinárodná pracovná skupina pre DLK). Na tlačivách je okrem konečného vyhodnotenia dysplázie aj popis posúdenia jednotlivých kritérií.

SPDD ponúka chovateľom:

  •  úzku spoluprácu s chovateľským klubom
  • poradenskú činnosť
  • nestrannosť
  • objektívnosť zaistenú komisionálnym posudzovaním
  • samokontrolné mechanizmy vylučujúce omyl a podvod zakotvené v stanovách SPDD
  • poskytnutie posudku ako odborného názoru, rozhodnutie o uchovnení vykoná chovateľský klub
  • vylúčenie subjektivity pri posudzovaní (systém štandardizácie)
  • posudok na dvojjazyčnom tlačive, akceptovanom v celej Európe
  • transparentnosť vo všetkých úrovniach: zhotovovanie rtg, posudzovanie, archivácia
  • centrálne posudzovanie – jeden systém posúdenia všetkých jedincov v rámci plemena v celej SR
  • proces neustáleho  vzdelávania a každoročného preverovania odborných schopností posudzovateľov
  • posudzovanie podľa štandardov FCI, kompatibilné s posúdením vo vyspelej Európe
  • PP zostáva u majiteľa až do zápisu výsledku posúdenia (bez rizika straty posielaním poštou)
  • zápis o výsledku posúdenia do PP vykonáva chovateľský klub
  • cena jedného posudku je 38,65€ a poštovné

Objektivitu garantuje niekoľko systémových pravidiel v  stanovách SPDD:

  1. komisionálne posúdenie – traja certifikovaní posudzovatelia spoločne stanovujú stupeň dysplázie na základe zhody v spoločnom posúdení.
  2. pridelenie röntgenogramu komisii je neovplyvniteľné.
  3. kontakt medzi chovateľom a komisiou je vylúčený.
  4. je neprípustné, aby komisia posudzovala röntgenogram psa člena komisie alebo jeho rodinného príslušníka.
  5. ak je röntgenogram nekvalitný, nespĺňa identifikačné kritéria, alebo bol röntgenovaný pes v nesprávnej pozícii, komisia si vyžiada nový röntgenogram.
  6. možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu posúdenia v prípade ak chovateľ alebo chovateľský klub nie je spokojný s posúdením. V odvolacom konaní posudzuje iná komisia.
  7. opakované posúdenie je možné len v odvolacom konaní. Ak bol pes posúdený v odvolacom konaní na území SR opakované zhotovenie röntgenogramov a opakované posudzovanie je neprípustné. Tým sa eliminuje možnosť podvodu a röntgenovania iného psa.

Chovateľom ponúkame vysokú odbornosť posudzovania na úrovni najnovších aktuálnych poznatkov z vedeckého výskumu ochorení bedrových a lakťových kĺbov a posudzovania DBK a DLK v Európe. Udržiavame odborný kontakt s GRSK prostredníctvom jeho prezidenta Bernda Tellhelma DVM.

Vysokú odbornosť posudzovateľov  garantujú stanovy SPDD .

  1. náročná skúška pre získanie certifikátu „Posudzovateľ DBK a DLK“
  2. povinnosť absolvovať každý rok minimálne jednu odbornú prednášku na tému DBK a jednu na tému DLK, ktorú organizuje SPDD zo zahraničnými speakrami, diplomantmi v obore.
  3. povinnosť absolvovať každoročne systém štandardizácie posudzovania. Výbor SPDD posiela posudzovateľom 10 röntgenogramov DBK a 20 DLK. Posudzovatelia röntgenogramy posúdia a výsledky zašlú výboru. Spracovávame tabuľku posúdení. Na výročnej členskej schôdzi spoločne vyhodnocujeme posúdenia pod odborným komentárom predsedu GRSK (Spoločnosť pre röntgenologickú diagnostiku geneticky ovplyvnených ochorení skeletu malých zvierat). Posudzovatelia spoločne diskutujú odlišné interpretácie. Systém štandardizácie znižuje mieru subjektívnej odchýlky pri posudzovaní.
  4. posudzovanie je štandardizované s nemeckým posudzovaním GRSK a trendom vo vyspelej Európe.

Kritéria a systém vyhodnotenia DBK a DLK SPDD vykonáva v zmysle systému a doporučení FCI a IEWG. Aj napriek 30 ročnej snahe o ozdravenie chovu od dysplázie sú výsledky pri niektorých plemenách rozpačité. Sklamaní chovatelia nadobudli dojem, že táto snaha je zbytočná. Systém skríningu dysplázie a ozdravenia chovu zlyháva pre chyby chovateľov ako aj posudzovateľov. SPDD garantuje mechanizmy vylučujúce omyly a subjektívne chyby pri vyhodnocovaní dysplázie jej posudzovateľmi na minimum. Ponúka korektného a spoľahlivého partnera pre ozdravenie chovu.

MVDr. Jozef Talajka

Predseda SPDD SAVLMZ

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie využite kontakt 0903 417 620